Competitions

Club Competitions 2020-21

Club Competitions - Details and results for the 2020-2021 season
Please download and read our Competition Rules, Guidance and Definitions before preparing your entries. Also please check that your entries comply with the Competition Definitions where applicable. Submission of entries will be taken as acceptance of all conditions.

Provisional Competitions Programme - please check back here for changes before entering

NoCompetition DateDeadlineTitleSectionJudgeDefinitions / ResultsGallery / PhotoEntry Link**
105 Oct 202021 SepOpen DigitalASally Sallett ARPS CPAGB AFIAP BPE3*ResultsGallery
119 Oct 202005 OctOpen DigitalBMarilyn Roberts DPAGB BPE3*ResultsGallery
202 Nov 202019 OctThemed Digital: Macro / Close UpA & B SeparateTony North CPAGB BPE3*ResultsGallery
323 Nov 202002 NovOpen PrintA & B Combined (TBC)Stewart Wall MA ARPSResultsGallery
407 Dec 202023 NovMonochrome DigitalA & B SeparateMartin Patten DPAGB, LRPS, BPE4*, QPSAResultsGallery
525 Jan 202111 JanThemed Digital: ArchitectureA & B SeparateClive Tanner FRPS MPAGB APAGB PhotoEntry Open
601 Mar 202108 Feb / 15 FebOpen DigitalA & B SeparateMarilyn Roberts DPAGB BPE3*NB - See club email for important information on submission deadlinesPhotoEntry Open Section A, Section B
719 Apr 202105 AprFocus on Nature DigitalA & B SeparateSimon Palmer*2PhotoEntry Open
824 May 202110 MayCreative TBCA & B SeparateTBC  

* Definitions:
1 - PSA Monochrome definition applies
2 - Common Nature definition of the PSA, FIAP & RPS applies (NB Wildlife definition does not apply)
see Competition Rules, Guidance & Definitions for more details

** - Link to upload your entries to the PhotoEntry System


Results for Competition 1 Open Digital - Section A

Section A Judged by Sally Sallet ARPS CPAGB AFIAP BPE3* on 05 Oct 2020 (58 Digital Images)

AwardTitlePhotographer
FirstBottalack MineGarry Prescott
SecondComet Neowise above The FleetGlynn Grylls
ThirdBattling Through the Flying MudMalcolm Kitto
HCEuropean Roller with CricketSusan Buckland
HCEarly RiserTony Gill
CWeaver birds bathingLisa Bukalders
CThorncombe WoodTony Gill
CTake That!Stephen Jones
CObjects In Mirror Are Closer Than They Appear!Anthony Page


Results for Competition 1 Open Digital - Section B

Judged by Marilyn Roberts DPAGB BPE3* on 19 Oct 2018 (36 Digital Images)

AwardTitlePhotographer
FirstRed footed falcons matingJenny Warr
SecondSanta SpecialDes Fogerty
ThirdWhite Iberian StorksPaul Raudner
HCThe Model MakerPeter Downton
HCKris Barras BandHelen Gibson
HCBlue Hour in VeniceJenny Warr
CBeats WalkingDavid Knott
CCroonerNorman Marsh
CReach for the Sky but keep your feet on the ground!Chris Parvin
CAttacus Atlas MothLisa Rendall
CNeowise over the A35Phil Whiffing


Results for Competition 2 Themed Digital: Macro Close Up - Section A & B Separate

Judged by Tony North CPAGB BPE3* on 02 Nov 2020 (54 Section A, 20 Section B Digital Images)

PlaceTitlePhotographer
Section A  
FirstRemember Say NothingCarole Zimmerman
SecondAlien InvasionStephen Jones
ThirdBlue-tailed DamselfiesSusan Buckland
HCKoringkriekLisa Bukalders
HCThe Flying saucerCheryl Connor
HCClouded Sulphur at salt lickJane Lee
HCCommon Blue Butterflies MatingStephen Lee
CJune afternoonAnnette Beardsley
CClose up, but no closerLisa Bukalders
CFly AgaricMartin Davenport
CBlack and Yellow Longhorn BeetleTim Downton
CThe Colour PurpleChris Eaves
CRaindrops on a Dandelion Seed HeadChris Eaves
CDor Beetle, Geotrupes StercorariusGlynn Grylls
CElephant Hawk Moth, Vibrating WingsStephen Jones
CAngel's BonnetPeter Yendell
Section B  
FirstKeyboardDes Fogerty
SecondMatch the HatchPhil Whiffing
ThirdSpeckled Bush Cricket on buttercupLisa Rendall
HCCaterpillar ( Pale Tussock moth )Lisa Rendall
HCA Touch of BlueberryJanine Scola
HCBrowniePhil Whiffing
CRed DamselflyHelen Gibson
CEarly Spider OrchidDavid Knott
CPeacock on Geranium leavesJeremy Lee-Potter
CMarbled White on PotentillaJeremy Lee-Potter
CTangledChris Parvin



Results for Competition 3 - Open Print - Section A & B Combined

Judged by Stewart Wall MA ARPS on 23 Nov 2020 (56 Prints)

AwardTitlePhotographer
FirstIdaho TreesStephen Lee
SecondA Long Way to WalkPeter Yendell
ThirdWhere The Land EndsGarry Prescott
FourthThe Not So Bald EagleGarry Prescott
HCBude Sea Pool at High TideSusan Buckland
HCGlossy Ibis Tossing GrubTim Downton
HCTetonia Grain ElevatorJane Lee
HCA Walk in the RainJane Lee
HCThe Old Leaning BarnStephen Lee
HCWhitethroatDi Tilsley
CBittern in FlightSusan Buckland
CStalking lionessLisa Bukalders
CTime for CoffeePaul Clarke
CHammers RaisedTim Downton
CLockdownSusan Hendrick
CEstuary SunsetDerek Philpott
CWidows Comparing RingsPenny Piddock
CA Moment FramedCarol Tritton
CStranger on the ShoreDee Wareham
COn the WallGeoff Wareham



Results for Competition 4 - Monochrome Digital - Section A & B Separate

Judged by Martin Patten DPAGB, LRPS, BPE4*, QPSA on 07 Dec 2020 (71 Section A, 25 Section B Digital Images)

AwardTitlePhotographer
Section A  
FirstThe Wood Beyond the WorldTony Gill
SecondLead SoloTony Gill
ThirdRubble makes a ruinGarry Prescott
HCEmotionChrista Bott
HCOulankan reindeerSteve Broadhurst
HCBuffalo encounterLisa Bukalders
HCConcentrationTim Downton
HCTeam Time TrialStephen Jones
HCMorahan breaksJane Lee
HCIceberg SelfieAnthony Page
HCManta Ray TurningSpike Piddock
HCCamel RiderPeter Yendell
HCSpread Eagle OwlCarole Zimmerman
CChallenge and DefendHelen Jones
CGrey SealStephen Lee
CLearning the Art of TapestryPenny Piddock
CStaircase, De La Warre PavilionCarol Tritton
C18th Century British SoldierGeoff Wareham
Section B  
FirstYoung Roe Buck In Barley.Peter Downton
SecondThirsty ZebrasPhil Whiffing
ThirdQuiraing, Isle of SkyeChris Parvin
HCThe InstitutionSara Harpley
HCMoonDavid Knott
HCHengistbury headDavid Knott
HCWinning TeamLisa Rendall
HCAvocet at Brownsea IslandJenny Warr
CHoneyDes Fogerty
CStairs to the topNorman Marsh
CIt's gentle todayNorman Marsh