Competition Results from Previous Seasons

Club Competitions 2016-17

Details and results for the Club's Competitions in the 2016-2017 season
NoCompetition DateTitleSectionJudgeResultsGallery
126 Sep 2016Open DigitalA & B SeparateMike Birbeck FRPS FBPPA FDPSResultsGallery
214 Nov 2016Open PrintsA & B SeparateLaura Pearce LRPSResultsGallery
312 Dec 2016Themed Digital: TravelA & B SeparateEddy Lane ARPS DPAGBResultsGallery
430 Jan 2017Themed Prints: WeatherA & B SeparateBill Aven LRPS CPAGB APAGBResultsGallery
506 Mar 2017Creative Prints & DigitalA & B CombinedTim MacphersonResultsGallery
610 Apr 2017Monochrome PrintsA & B SeparateGinny Campbell LRPSResultsGallery
708 May 2017Focus on Nature Prints & DigitalA & B SeparatePaul Keene FRPSResultsGallery


Results for Competition 1 Open Digital - Sections A & B

Judged by Mike Birbeck FRPS FBPPA FDPS on 26 Sep 2016

AwardTitlePhotographer
Section A92 Images 
FirstVulcan ReflectionVal Duncan
SecondLook No HandsMalcolm Kitto
ThirdMoonlit BillMartin Davenport
HCThe ArchesCheryl Connor
HCRed Eyed Leaf frogDavid Cantrille
HCStroll along the tidelineDi Tilsley
HCThe Front ManHelen Jones
HCFinnish ForestJohn Tilsley
HCA Common TernTim Downton
HCFirst CornerTim Downton
HCBluebell WayTony Gill
   
Section B32 Images 
FirstGoing DownCarol Tritton
SecondAll Shipshape in AntiguaMichael Martin
ThirdEarly LightMyra Jones
HCFlamingo FlamencoDavid McKinna
HCLoch LinnheJames Maple
HCDalman BayJanine Scola
HCBlack Kite on Falconer's gloveJeremy Lee Potter


Results for Competition 2 Open Prints - Sections A & B

Judged by Laura Pearce LRPS on 14 Nov 2016

AwardTitlePhotographer
Section A31 Prints 
FirstThat LookBob Davies
SecondA Farewell JourneyLisa Bukalders
ThirdMoonrise over KirkjufellJane Lee
HCLeadenhall MarketCheryl Connor
HCThe RidgeDi Tilsley
HCHunting Indian Eagle OwlIvor Toms
HCBude Sea PoolStephen Lee
HCBee-eater with BeeSusan Buckland
HCCoastal LandscapeSusan Hendrick
   
Section B29 Prints 
FirstPigmy CormorantFrank Schweitzer
SecondFrom the ‘Sky Garden’Myra Jones
ThirdHigh TideCarol Tritton
HCGeneration FascinationAnne McKinna
HCTree FrogFrank Schweitzer
HCFont & Scissor ArchesMalcolm Macnaughtan
HCCome to MePaul Raudner
HCMeadow FlySteve Davenport


Results for Competition 3 - Themed Digital: Travel - Sections A & B

Judged by Eddy Lane ARPS DPAGB on 12 Dec 2016

AwardTitlePhotographer
Section A41 Images 
FirstThe Card SchoolValerie Duncan
SecondFinland at minus 20Di Tilsley
ThirdCanadian RockiesJane Lee
HCEarly Morning Madison River YellowstoneAnthony Page
HCThe Travelling ArtistIain Cameron
HCMorning View from Helm Crag GrasmereRichard Anders
CVenice By NightChrista Bott
CThe Pigeon FancierGreg Duncan
CThe River Children MandalayJane Tearle
CFjallsarlonTony Gill
   
Section B32 Images 
FirstLofoten LightsAnnette Beardsley
SecondJust LookingHelen Gibson
ThirdAll Aboard for Guatemala CityCarol Tritton
HCVeronasi Dawn Festival on the GangesFrank Schweitzer
HCKilmersdon on The Sunset ShuttleFred Worth
HCWhite Island VolcanoHelen Lord
HCLunch On The GoHelen Gibson
HCPassing TimeJosh Walker
HCMeteora GreeceMichael Martin
HCPamukkale TurkeyMichael Martin
HCGround Zero ReflectionsSteve Lord


Results for Competition 4 - Themed Prints: Weather - Sections A & B

Judged by Bill Aven LRPS CPAGB APAGB on 30 Jan 2017

AwardTitlePhotographer
Section A25 Prints 
FirstSummer rainDee Wareham
SecondWoodland frost and mistTony Gill
ThirdWindblownJohn Tilsley
HCAvalon DawnFrances Underwood
HCLooking hopeful!Iain Cameron
HCStorm brewingJane Lee
HCA muted morning at Up CerneJane Tearle
HCMidnight on Transfagaran by God's lightRichard Anders
HCRed Kite in the snowTim Downton
   
Section B12 Prints 
FirstEvening cloud over AtlanticGraham Lawrence
SecondA frosty startHelen Gibson
ThirdRaindrops at ArneFrank Schweitzer
HCBattling the elementsCarol Tritton
HCRain approaching Dead Horse PointCarol Tritton
HCIce and snow - Rannock MoorMalcolm Macnaughtan
HCRainbow South UistMaggie Lawrence


Results for Competition 5 - Creative Prints & Digital - Sections A & B Combined

Judged by Tim Macpherson on 06 Mar 2017

AwardTitlePhotographer
Prints25 Prints 
FirstThe Fisherman's WifeFrancis Underwood
SecondTulips In GlassGeoff Wareham
ThirdFootprintsJohn Tilsley
HCNightmareDee Wareham
HCEthereal WoodGraham Lawrence
HCNight RiderHelen Gibson
   
Digital Images23 Images 
FirstArteries and veinsSaleem Taibjee
SecondIn LoveBarbara Jenkins
ThirdHidden in the mistJane Lee
HCPrivate DetectiveIvor Toms
HCWatchingStephen Jones
HCFloodwater DreamsTony Gill


Results for Competition 6 - Monochrome Prints - Sections A & B

Judged by Ginny Campbell LRPS on 10 Apr 2017

AwardTitlePhotographer
Section A51 Prints 
FirstVenice at NightSusan Hendrick
SecondThe ArtistMartin Davenport
ThirdThis ‘Ole’ HouseRosie Mathisen
HCLone Tree in WinterDee Wareham
HCDid you do that?Frances Underwood
HCHidden GemFrances Underwood
HCHamnoy Harbour - Lofoten IslandsJane Lee
HCAnts on Chive FlowerLisa Bukalders
HCStory on the TubeNeil Crick
CA Wet Day in BredaBarbara Jenkins
CAll that’s left is the viewPenny Piddock
CWinter TreeSid Jones
CEyes on the FinishStephen Jones
CJapanese AnemoneSusan Hendrick
   
Section B33 Prints 
FirstTuscan GossipGraham Lawrence
SecondOn a MissionDavid McKinna
ThirdScissor Arches - Wells CathedralMalcolm Macnaughtan
HCBacklit BeechesCarol Tritton
HCFloatingEmil Zahariev
HC50 Shades of DecayJosh Walker
CInterlaced CurvesCarol Tritton
CMink in the DrinkDavid McKinna
CAbandonedGraham Lawrence


Results for Competition 7 - Focus on Nature Prints and Digital - Sections A & B

Judged by Paul Keene FRPS on 08 May 2017

AwardTitlePhotographer
Section A Prints15 Prints 
FirstSquacco Heron with FishTim Downton
SecondGlossy Ibis with LeechTim Downton
ThirdKingfisher at the StourMartin Davenport
HCSnipeDi Tilsley
HCCosta Rica White Face MonkeysIvor Toms
HCPolar Bear waiting in the snowJane Lee
   
Section A Digital35 Images 
FirstHeron with Water Shrew (Overall winner Section A)Iain Friend
SecondFemale AnhingaMary Cantrille
ThirdSingle Pink Anemone FishSpike Piddock
HCImpalaChrista Bott
HCHummingbird HawkmothIain Cameron
HCRed-veined DarterIain Cameron
HCNuthatchJane Lee
HCRosy PelicanMary Cantrille
HCGreen Turtle SurfacingPenny Piddock
HCBee-eater Territory DisputeSusan Buckland
   
Section B Prints8 Prints
FirstBearded Reedling with Roost materialFrank Schweitzer
SecondBataleur Eagles NamibiaDavid McKinna
ThirdUnwelcome visitorsCheryl Connor
HCBaboon BattleAnne McKinna
HCAlas poor OryxDavid McKinna
   
Section B Digital21 Images 
FirstDartford Warbler, Arne (Overall winner Section B)Jeremy Lee-Potter
SecondLarge Red Damselfly on GorseJeremy Lee-Potter
ThirdWrenSteve Davenport
HCA long drinkAnn McKinna
HCWatching FrogCarol Tritton
HCKoalaHelen Lord
HCThe Prince, Agarius AugustusMichael Martin
HCSwan in FlightSteve Davenport